BBYC 2011 Opening Regatta

BBYC

Results are final as of 16:08 on June 18, 2011

A Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Ratings: PHRFTOT, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Fleet Boat Class SailNo HelmName Club PHRFTOT Race 1
June 18, 2011 11:30:00
Race 2
June 18, 2011  
Total Nett
A USA 833 Soling 833 Terry Booth BBYC 156 3.00 1.00 4.00 4.00
A Equinox Frers 33 61289/41465 Rod Stright DYC 114 2.00 2.00 4.00 4.00
A Cheap Thrill J 22 1025 Karen Fowler BBYC 177 8.00 DNC 8.00 DNC 16.00 16.00
A Pork Chop Vipor G40 166 Luke Pomter RNSYS 99 8.00 DNC 8.00 DNC 16.00 16.00
A Tarbender Kirby 25 31 Marc Langlois BBYC 172 5.00 8.00 DNC 13.00 13.00
A Dominatrix Tanzer 31 43 John Dobbs BBYC 183 4.00 3.00 7.00 7.00
A Dark Water C&C 35 4164 Donny Walker RNSYS 132 1.00 8.00 DNF 9.00 9.00

B Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Ratings: PHRFTOT, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Fleet Boat Class SailNo HelmName Club PHRFTOT Race 1
June 18, 2011 11:30:00
Race 2
June 18, 2011  
Total Nett
B Stargazer Niagara 26 22 Gery Allen BBYC 204 2.00   2.00 2.00
B Sgts Mess Niagara 26 111 D. Sargent BBYC 204 8.00 DNC   8.00 8.00
B Sulis Mirage 25 47 Christie BBYC 216 8.00 DNF   8.00 8.00
B Luna Niagara 26 41 Bob Chisheum DYC 186 4.00   4.00 4.00
B Hipnautical Grampian 26 38 Brad Boudreau DYC 240 3.00   3.00 3.00
B Back In Black Niagara 26 116 S. Elford BBYC 204 8.00 DNC   8.00 8.00
B Pursuit Niagara 26 27 Colleen Dewis BBYC 204 1.00   1.00 1.00

J 24 Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Ratings: PHRFTOT, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Fleet Boat Class SailNo HelmName Club PHRFTOT Race 1
June 18, 2011 11:30:00
Race 2
June 18, 2011  
Total Nett
J 24 Sticky Fingers J 24 2246 John Whynacht LYC 162 2.00 1.00 3.00 3.00
J 24 Jammin J 24 42 Nick Hamblin RNSYS 162 3.00 5.00 8.00 8.00
J 24 Barely Legal J 24 3147 Jono Reid RNSYS 162 7.00 4.00 11.00 11.00
J 24 Drivers Wanted J 24 4013 Ted Murphy RNSYS 162 1.00 2.00 3.00 3.00
J 24 Abracadabra J 24 3919 Mike Sasco BBYC 162 5.00 9.00 DNF 14.00 14.00
J 24 Isleview J 24 3940 Dan BBYC 162 8.00 7.00 15.00 15.00
J 24 Adrenaline Rush J 24 4331 Greg Blunden RNSYS 162 6.00 6.00 12.00 12.00
J 24 Samsqwawcit J 24 2108 Andrew Rankin CYC 162 4.00 3.00 7.00 7.00

P Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Ratings: PHRFTOT, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Fleet Boat Class SailNo HelmName Club PHRFTOT Race 1
June 18, 2011 11:30:00
Race 2
June 18, 2011  
Total Nett
P Wikked Furr 30 66 Mark Holden RNSYS 51 3.00 4.00 7.00 7.00
P Third Wave CC 37R 84037 Steve Davies RNSYS 63 1.00 1.00 2.00 2.00
P Starfire TT35 42416 Andrew Boswell BBYC 75 2.00 2.00 4.00 4.00
P DUCK! Beneteau 36.7 60 Pam Maconey BBYC 75 4.00 3.00 7.00 7.00

Race 1 - A Fleet - June 18, 2011 at 11:30:00

Start: Start 3, Finishes: Elapsed time, Time: 12:46:00, Course: W/L
Fleet Boat Class SailNo HelmName Club PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
A Dark Water C&C 35 4164 Donny Walker RNSYS 132 12:46:00 13:24:01 0:38:01 0:40:13 1.00
A Equinox Frers 33 61289/41465 Rod Stright DYC 114 12:46:00 13:24:30 0:38:30 0:41:52 2.00
A USA 833 Soling 833 Terry Booth BBYC 156 12:46:00 13:28:15 0:42:15 0:43:07 3.00
A Dominatrix Tanzer 31 43 John Dobbs BBYC 183 12:46:00 13:30:52 0:44:52 0:44:03 4.00
A Tarbender Kirby 25 31 Marc Langlois BBYC 172 12:46:00 13:35:50 0:49:50 0:49:41 5.00
A Cheap Thrill J 22 1025 Karen Fowler BBYC 177     DNC   8.00
A Pork Chop Vipor G40 166 Luke Pomter RNSYS 99     DNC   8.00

Race 2 - A Fleet - June 18, 2011 at 

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 13:50:00, Course: W/L
Fleet Boat Class SailNo HelmName Club PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
A USA 833 Soling 833 Terry Booth BBYC 156 13:50:00 14:28:49 0:38:49 0:39:37 1.00
A Equinox Frers 33 61289/41465 Rod Stright DYC 114 13:50:00 14:27:23 0:37:23 0:40:40 2.00
A Dominatrix Tanzer 31 43 John Dobbs BBYC 183 13:50:00 14:38:17 0:48:17 0:47:24 3.00
A Cheap Thrill J 22 1025 Karen Fowler BBYC 177     DNC   8.00
A Pork Chop Vipor G40 166 Luke Pomter RNSYS 99     DNC   8.00
A Tarbender Kirby 25 31 Marc Langlois BBYC 172     DNC   8.00
A Dark Water C&C 35 4164 Donny Walker RNSYS 132     DNF   8.00

Race 1 - B Fleet - June 18, 2011 at 11:30:00

Start: Start 4, Finishes: Elapsed time, Time: 11:35:00, Course: Around the Cans
Fleet Boat Class SailNo HelmName Club PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
B Pursuit Niagara 26 27 Colleen Dewis BBYC 204 11:35:00 13:29:06 1:54:06 1:48:47 1.00
B Stargazer Niagara 26 22 Gery Allen BBYC 204 11:35:00 13:33:28 1:58:28 1:52:56 2.00
B Hipnautical Grampian 26 38 Brad Boudreau DYC 240 11:35:00 13:41:40 2:06:40 1:55:05 3.00
B Luna Niagara 26 41 Bob Chisheum DYC 186 11:35:00 13:34:23 1:59:23 1:56:42 4.00
B Sgts Mess Niagara 26 111 D. Sargent BBYC 204     DNC   8.00
B Sulis Mirage 25 47 Christie BBYC 216     DNF   8.00
B Back In Black Niagara 26 116 S. Elford BBYC 204     DNC   8.00

Race 2 - B Fleet - June 18, 2011 at 

Fleet Boat Class SailNo HelmName Club PHRFTOT Place Points
B Stargazer Niagara 26 22 Gery Allen BBYC 204  
B Sgts Mess Niagara 26 111 D. Sargent BBYC 204  
B Sulis Mirage 25 47 Christie BBYC 216  
B Luna Niagara 26 41 Bob Chisheum DYC 186  
B Hipnautical Grampian 26 38 Brad Boudreau DYC 240  
B Back In Black Niagara 26 116 S. Elford BBYC 204  
B Pursuit Niagara 26 27 Colleen Dewis BBYC 204  

Race 1 - J 24 Fleet - June 18, 2011 at 11:30:00

Start: Start 2, Finishes: Place, Time: 12:40:00, Course: W/L
Fleet Boat Class SailNo HelmName Club PHRFTOT Place Points
J 24 Drivers Wanted J 24 4013 Ted Murphy RNSYS 162 1 1.00
J 24 Sticky Fingers J 24 2246 John Whynacht LYC 162 2 2.00
J 24 Jammin J 24 42 Nick Hamblin RNSYS 162 3 3.00
J 24 Samsqwawcit J 24 2108 Andrew Rankin CYC 162 4 4.00
J 24 Abracadabra J 24 3919 Mike Sasco BBYC 162 5 5.00
J 24 Adrenaline Rush J 24 4331 Greg Blunden RNSYS 162 6 6.00
J 24 Barely Legal J 24 3147 Jono Reid RNSYS 162 7 7.00
J 24 Isleview J 24 3940 Dan BBYC 162 8 8.00

Race 2 - J 24 Fleet - June 18, 2011 at 

Start: Start 2, Finishes: Place, Course: W/L
Fleet Boat Class SailNo HelmName Club PHRFTOT Place Points
J 24 Sticky Fingers J 24 2246 John Whynacht LYC 162 1 1.00
J 24 Drivers Wanted J 24 4013 Ted Murphy RNSYS 162 2 2.00
J 24 Samsqwawcit J 24 2108 Andrew Rankin CYC 162 3 3.00
J 24 Barely Legal J 24 3147 Jono Reid RNSYS 162 4 4.00
J 24 Jammin J 24 42 Nick Hamblin RNSYS 162 5 5.00
J 24 Adrenaline Rush J 24 4331 Greg Blunden RNSYS 162 6 6.00
J 24 Isleview J 24 3940 Dan BBYC 162 7 7.00
J 24 Abracadabra J 24 3919 Mike Sasco BBYC 162 DNF 9.00

Race 1 - P Fleet - June 18, 2011 at 11:30:00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 12:30:00, Course: W/L
Fleet Boat Class SailNo HelmName Club PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
P Third Wave CC 37R 84037 Steve Davies RNSYS 63 12:30:00 13:19:00 0:49:00 0:57:55 1.00
P Starfire TT35 42416 Andrew Boswell BBYC 75 12:30:00 13:20:18 0:50:18 0:58:16 2.00
P Wikked Furr 30 66 Mark Holden RNSYS 51 12:30:00 13:19:35 0:49:35 0:59:50 3.00
P DUCK! Beneteau 36.7 60 Pam Maconey BBYC 75 12:30:00 13:23:46 0:53:46 1:02:17 4.00

Race 2 - P Fleet - June 18, 2011 at 

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:38:00, Course: W/L
Fleet Boat Class SailNo HelmName Club PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
P Third Wave CC 37R 84037 Steve Davies RNSYS 63 13:38:00 14:23:10 0:45:10 0:53:23 1.00
P Starfire TT35 42416 Andrew Boswell BBYC 75 13:38:00 14:26:20 0:48:20 0:55:59 2.00
P DUCK! Beneteau 36.7 60 Pam Maconey BBYC 75 13:38:00 14:27:48 0:49:48 0:57:41 3.00
P Wikked Furr 30 66 Mark Holden RNSYS 51 13:38:00 14:26:15 0:48:15 0:58:13 4.00



Sailwave Scoring Software 2.02 build 4
www.sailwave.com