BBYC Binnacle Club Opener

Labour Day 2014

A Class

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PHRFTOT, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PHRFTOT R1   R2   Total Nett
1st A Light McQueen A CAN3849   Dawson   162 1.00 2.00 3.00 3.00
2nd A The 2nd Hummin A USA833   T Booth   150 3.00 1.00 4.00 4.00
3rd A Tarbender A 31   Langlois   171 2.00 3.00 5.00 5.00
4th A Bazinga A 33149   Walker   132 5.00 4.00 9.00 9.00
5th A Apres Ski A 19   Tony Thompson   177 4.00 8.00 DNF 12.00 12.00
6th A STV Tuna A 2372   Egan   132 6.00 6.00 12.00 12.00
7th A Dynamo-Humm A 129   Oulahen   111 8.00 DNF 5.00 13.00 13.00

B Class

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PHRFTOT, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PHRFTOT R1   R2   Total Nett
1st B Equinox B 61289   Stright   132 2.00 1.00 3.00 3.00
2nd B Synergy B 82 BBYC B O'Boyle 2 204 1.00 2.00 3.00 3.00
3rd B Banshee B 34327 BBYC O'Brien 3 204 4.00 3.00 7.00 7.00
4th B Stargazer B 22   Allen   206 3.00 4.00 7.00 7.00
5th B Luna B 41   Chisholm   198 5.00 5.00 10.00 10.00
6th B Just A Dream B 47 BBYC Kennedy   246 6.00 6.00 12.00 12.00

R1 - A Class

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 A Light McQueen A CAN3849   Dawson   162 1:35:00 3:37:33 2:02:33 2:03:59 1.00
2 A Tarbender A 31   Langlois   171 1:35:00 3:39:37 2:04:37 2:04:26 2.00
3 A The 2nd Hummin A USA833   T Booth   150 1:35:00 3:39:20 2:04:20 2:08:01 3.00
4 A Apres Ski A 19   Tony Thompson   177 1:35:00 3:47:08 2:12:08 2:10:49 4.00
5 A Bazinga A 33149   Walker   132 1:35:00 3:40:18 2:05:18 2:12:33 5.00
6 A STV Tuna A 2372   Egan   132 1:35:00 3:58:28 2:23:28 2:31:46 6.00
7 A Dynamo-Humm A 129   Oulahen   111     DNF   8.00

R2 - A Class

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 A The 2nd Hummin A USA833   T Booth   150 1:05:00 2:50:56 1:45:56 1:49:04 1.00
2 A Light McQueen A CAN3849   Dawson   162 1:05:00 3:00:39 1:55:39 1:57:00 2.00
3 A Tarbender A 31   Langlois   171 1:05:00 3:03:28 1:58:28 1:58:18 3.00
4 A Bazinga A 33149   Walker   132 1:05:00 2:58:05 1:53:05 1:59:37 4.00
5 A Dynamo-Humm A 129   Oulahen   111 1:05:00 2:56:10 1:51:10 2:01:29 5.00
6 A STV Tuna A 2372   Egan   132 1:05:00 3:02:18 1:57:18 2:04:05 6.00
7 A Apres Ski A 19   Tony Thompson   177     DNF   8.00

R1 - B Class

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 B Synergy B 82 BBYC B O'Boyle 2 204 1:40:00 3:33:51 1:53:51 1:48:32 1.00
2 B Equinox B 61289   Stright   132 1:40:00 3:24:56 1:44:56 1:51:00 2.00
3 B Stargazer B 22   Allen   206 1:40:00 3:39:30 1:59:30 1:53:37 3.00
4 B Banshee B 34327 BBYC O'Brien 3 204 1:40:00 3:43:43 2:03:43 1:57:57 4.00
5 B Luna B 41   Chisholm   198 1:40:00 3:43:52 2:03:52 1:59:04 5.00
6 B Just A Dream B 47 BBYC Kennedy   246 1:40:00 4:00:56 2:20:56 2:07:02 6.00

R2 - B Class

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 B Equinox B 61289   Stright   132 1:10:00 2:49:43 1:39:43 1:45:29 1.00
2 B Synergy B 82 BBYC B O'Boyle 2 204 1:10:00 3:03:44 1:53:44 1:48:26 2.00
3 B Banshee B 34327 BBYC O'Brien 3 204 1:10:00 3:05:50 1:55:50 1:50:26 3.00
4 B Stargazer B 22   Allen   206 1:10:00 3:07:07 1:57:07 1:51:21 4.00
5 B Luna B 41   Chisholm   198 1:10:00 3:15:04 2:05:04 2:00:13 5.00
6 B Just A Dream B 47 BBYC Kennedy   246 1:10:00 3:29:27 2:19:27 2:05:42 6.00



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com