Results as of 12:12 on June 1, 2012

A Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Ratings: PHRFTOT, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PHRFTOT Race 1
Satruday 13:00
R2
   
Race 3 Sun
   
R4
   
Total Nett
1st A Pork Chop Vipor G40 166 RNSYS Luke Porter   99 4.0 1.0 1.0 1.0 7.0 7.0
2nd A RUSH 11 meter ODR 105 BBYC Snell   75 1.0 2.0 3.0 4.0 10.0 10.0
3rd A Colmonell J29MH 135 BBYC christie   108 3.0 3.0 2.0 2.0 10.0 10.0
4th A Wikked Farr 30 66 RNSYS Mark Holden   51 2.0 4.0 5.0 3.0 14.0 14.0
5th A Equinox Frers 33 61289/41465 DYC Rod Stright   114 5.0 5.0 4.0 5.0 19.0 19.0
6th A DUCK! Beneteau 36.7 60 BBYC Maloney   75 6.0 6.0 6.0 6.0 24.0 24.0

B Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Ratings: PHRFTOT, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PHRFTOT Race 1
Satruday 13:00
R2
   
Race 3 Sun
   
R4
   
Total Nett
1st B Tarbender Kirby 25 31 BBYC Marc Langlois   171 7.0 1.0 1.0 1.0 10.0 10.0
2nd B SECOND HUMMIN Soling 673 BBYC Booth   156 3.0 2.0 3.0 2.0 10.0 10.0
3rd B APRES SKI Jeanneau Fun 23 19 BBYC Thompson   177 1.0 6.0 4.0 3.0 14.0 14.0
4th B Cheap Thrill J 22 1025 BBYC Karen Fowler   177 2.0 4.0 2.0 7.0 15.0 15.0
5th B Cool Change Kirby 25 117 BBYC Daley   171 9.0 3.0 5.0 5.0 22.0 22.0
6th B Good Times Kirby 25 203 BBYC Graham   171 4.0 8.0 6.0 4.0 22.0 22.0
7th B SKAL TARTAN 10 30787 BBYC Hintze   138 5.0 5.0 9.0 6.0 25.0 25.0
8th B BLACK RUSSIAN Kirby 25 85 AYC Coughlin & Gaut   171 8.0 7.0 7.0 8.0 30.0 30.0
9th B ROGUE WAVE Viking 28 4097 AYC Whyte   180 6.0 9.0 8.0 9.0 32.0 32.0

N26 Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Ratings: PHRFTOT, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PHRFTOT Race 1
Satruday 13:00
R2
   
Race 3 Sun
   
R4
   
Total Nett
1st N26 SYNERGY Niagara 26 82 BBYC O'Boyle   204 1.0 1.0 2.0 1.0 5.0 5.0
2nd N26 STARGAZER Niagara 26 22 BBYC Gary A   210 3.0 2.0 1.0 2.0 8.0 8.0
3rd N26 Back In Black Niagara 26 116 BBYC S. Elford   204 2.0 3.0 3.0 3.0 11.0 11.0

Race 1 - A Fleet - Satruday at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1:50
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 A RUSH 11 meter ODR 105 BBYC Snell   75 1:50 3:33:03 1:43:03 1:59:22 1.0
2 A Wikked Farr 30 66 RNSYS Mark Holden   51 1:50 3:31:09 1:41:09 2:02:03 2.0
3 A Colmonell J29MH 135 BBYC christie   108 1:50 3:41:16 1:51:16 2:02:10 3.0
4 A Pork Chop Vipor G40 166 RNSYS Luke Porter   99 1:50 3:39:46 1:49:46 2:02:15 4.0
5 A Equinox Frers 33 61289/41465 DYC Rod Stright   114 1:50 3:43:01 1:53:01 2:02:55 5.0
6 A DUCK! Beneteau 36.7 60 BBYC Maloney   75 1:50 3:54:14 2:04:14 2:23:54 6.0

R2 - A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 A Pork Chop Vipor G40 166 RNSYS Luke Porter   99 4:00:30 4:47:16 0:46:46 0:52:05 1.0
2 A RUSH 11 meter ODR 105 BBYC Snell   75 4:00:30 4:47:53 0:47:23 0:54:53 2.0
3 A Colmonell J29MH 135 BBYC christie   108 4:00:30 4:54:07 0:53:37 0:58:52 3.0
4 A Wikked Farr 30 66 RNSYS Mark Holden   51 4:00:30 4:49:56 0:49:26 0:59:39 4.0
5 A Equinox Frers 33 61289/41465 DYC Rod Stright   114 4:00:30 4:57:19 0:56:49 1:01:48 5.0
6 A DUCK! Beneteau 36.7 60 BBYC Maloney   75 4:00:30 4:58:58 0:58:28 1:07:43 6.0

Race 3 Sun - A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1:00
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 A Pork Chop Vipor G40 166 RNSYS Luke Porter   99 1:05 3:06:18 2:01:18 2:15:06 1.0
2 A Colmonell J29MH 135 BBYC christie   108 1:05 3:09:08 2:04:08 2:16:18 2.0
3 A RUSH 11 meter ODR 105 BBYC Snell   75 1:05 3:07:31 2:02:31 2:21:55 3.0
4 A Equinox Frers 33 61289/41465 DYC Rod Stright   114 1:05 3:16:51 2:11:51 2:23:24 4.0
5 A Wikked Farr 30 66 RNSYS Mark Holden   51 1:05 3:04:14 1:59:14 2:23:52 5.0
6 A DUCK! Beneteau 36.7 60 BBYC Maloney   75 1:05 3:16:32 2:11:32 2:32:22 6.0

R4 - A Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 A Pork Chop Vipor G40 166 RNSYS Luke Porter   99 3:30 4:14:34 0:44:34 0:49:38 1.0
2 A Colmonell J29MH 135 BBYC christie   108 3:30 4:17:06 0:47:06 0:51:43 2.0
3 A Wikked Farr 30 66 RNSYS Mark Holden   51 3:30 4:13:19 0:43:19 0:52:16 3.0
4 A RUSH 11 meter ODR 105 BBYC Snell   75 3:30 4:17:04 0:47:04 0:54:31 4.0
5 A Equinox Frers 33 61289/41465 DYC Rod Stright   114 3:30 4:23:01 0:53:01 0:57:40 5.0
6 A DUCK! Beneteau 36.7 60 BBYC Maloney   75 3:30 4:22:45 0:52:45 1:01:06 6.0

Race 1 - B Fleet - Satruday at 13:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1:55
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 B APRES SKI Jeanneau Fun 23 19 BBYC Thompson   177 1:55 3:10:15 1:15:15 1:14:30 1.0
2 B Cheap Thrill J 22 1025 BBYC Karen Fowler   177 1:55 3:10:33 1:15:33 1:14:48 2.0
3 B SECOND HUMMIN Soling 673 BBYC Booth   156 1:55 3:08:56 1:13:56 1:15:27 3.0
4 B Good Times Kirby 25 203 BBYC Graham   171 1:55 3:12:04 1:17:04 1:16:57 4.0
5 B SKAL TARTAN 10 30787 BBYC Hintze   138 1:55 3:10:10 1:15:10 1:18:48 5.0
6 B ROGUE WAVE Viking 28 4097 AYC Whyte   180 1:55 3:17:19 1:22:19 1:21:09 6.0
7 B Tarbender Kirby 25 31 BBYC Marc Langlois   171 1:55 3:16:34 1:21:34 1:21:27 7.0
8 B BLACK RUSSIAN Kirby 25 85 AYC Coughlin & Gaut   171 1:55 3:17:38 1:22:38 1:22:31 8.0
9 B Cool Change Kirby 25 117 BBYC Daley   171 1:55 3:17:53 1:22:53 1:22:46 9.0

R2 - B Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 B Tarbender Kirby 25 31 BBYC Marc Langlois   171 3:55:00 4:39:28 0:44:28 0:44:24 1.0
2 B SECOND HUMMIN Soling 673 BBYC Booth   156 3:55:00 4:39:43 0:44:43 0:45:38 2.0
3 B Cool Change Kirby 25 117 BBYC Daley   171 3:55:00 4:41:50 0:46:50 0:46:46 3.0
4 B Cheap Thrill J 22 1025 BBYC Karen Fowler   177 3:55:00 4:42:28 0:47:28 0:47:00 4.0
5 B SKAL TARTAN 10 30787 BBYC Hintze   138 3:55:00 4:42:19 0:47:19 0:49:36 5.0
6 B APRES SKI Jeanneau Fun 23 19 BBYC Thompson   177 3:55:00 4:45:39 0:50:39 0:50:09 6.0
7 B BLACK RUSSIAN Kirby 25 85 AYC Coughlin & Gaut   171 3:55:00 4:45:51 0:50:51 0:50:47 7.0
8 B Good Times Kirby 25 203 BBYC Graham   171 3:55:00 4:46:03 0:51:03 0:50:59 8.0
9 B ROGUE WAVE Viking 28 4097 AYC Whyte   180 3:55:00 4:48:32 0:53:32 0:52:46 9.0

Race 3 Sun - B Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1:05
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 B Tarbender Kirby 25 31 BBYC Marc Langlois   171 1:10 2:55:28 1:45:28 1:45:19 1.0
2 B Cheap Thrill J 22 1025 BBYC Karen Fowler   177 1:10:00 2:57:13 1:47:13 1:46:09 2.0
3 B SECOND HUMMIN Soling 673 BBYC Booth   156 1:10 2:55:19 1:45:19 1:47:29 3.0
4 B APRES SKI Jeanneau Fun 23 19 BBYC Thompson   177 1:10 3:00:03 1:50:03 1:48:57 4.0
5 B Cool Change Kirby 25 117 BBYC Daley   171 1:10 3:01:48 1:51:48 1:51:38 5.0
6 B Good Times Kirby 25 203 BBYC Graham   171 1:10 3:03:10 1:53:10 1:53:00 6.0
7 B BLACK RUSSIAN Kirby 25 85 AYC Coughlin & Gaut   171 1:10 3:07:14 1:57:14 1:57:04 7.0
8 B ROGUE WAVE Viking 28 4097 AYC Whyte   180 1:10 3:12:54 2:02:54 2:01:09 8.0
9 B SKAL TARTAN 10 30787 BBYC Hintze   138 1:10 3:06:57 1:56:57 2:02:36 9.0

R4 - B Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 B Tarbender Kirby 25 31 BBYC Marc Langlois   171 3:35 4:24:18 0:49:18 0:49:14 1.0
2 B SECOND HUMMIN Soling 673 BBYC Booth   156 3:35 4:24:42 0:49:42 0:50:43 2.0
3 B APRES SKI Jeanneau Fun 23 19 BBYC Thompson   177 3:35 4:29:09 0:54:09 0:53:37 3.0
4 B Good Times Kirby 25 203 BBYC Graham   171 3:35 4:28:56 0:53:56 0:53:51 4.0
5 B Cool Change Kirby 25 117 BBYC Daley   171 3:35 4:29:10 0:54:10 0:54:05 5.0
6 B SKAL TARTAN 10 30787 BBYC Hintze   138 3:35 4:27:19 0:52:19 0:54:51 6.0
7 B Cheap Thrill J 22 1025 BBYC Karen Fowler   177 3:35 4:31:23 0:56:23 0:55:49 7.0
8 B BLACK RUSSIAN Kirby 25 85 AYC Coughlin & Gaut   171 3:35 4:31:44 0:56:44 0:56:39 8.0
9 B ROGUE WAVE Viking 28 4097 AYC Whyte   180 3:35 4:34:56 0:59:56 0:59:05 9.0

Race 1 - N26 Fleet - Satruday at 13:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 1:55
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 N26 SYNERGY Niagara 26 82 BBYC O'Boyle   204 1:55 3:22:38 1:27:38 1:23:33 1.0
2 N26 Back In Black Niagara 26 116 BBYC S. Elford   204 1:55 3:23:46 1:28:46 1:24:38 2.0
3 N26 STARGAZER Niagara 26 22 BBYC Gary A   210 1:55 3:27:32 1:32:32 1:27:30 3.0

R2 - N26 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 N26 SYNERGY Niagara 26 82 BBYC O'Boyle   204 3:55:00 4:43:38 0:48:38 0:46:22 1.0
2 N26 STARGAZER Niagara 26 22 BBYC Gary A   210 3:55:00 4:46:29 0:51:29 0:48:41 2.0
3 N26 Back In Black Niagara 26 116 BBYC S. Elford   204 3:55:00 4:48:12 0:53:12 0:50:43 3.0

Race 3 Sun - N26 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1:05
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 N26 STARGAZER Niagara 26 22 BBYC Gary A   210 1:10 3:05:49 1:55:49 1:49:31 1.0
2 N26 SYNERGY Niagara 26 82 BBYC O'Boyle   204 1:10 3:05:09 1:55:09 1:49:47 2.0
3 N26 Back In Black Niagara 26 116 BBYC S. Elford   204 1:10 3:10:50 2:00:50 1:55:12 3.0

R4 - N26 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 N26 SYNERGY Niagara 26 82 BBYC O'Boyle   204 3:35 4:31:31 0:56:31 0:53:53 1.0
2 N26 STARGAZER Niagara 26 22 BBYC Gary A   210 3:35 4:32:59 0:57:59 0:54:50 2.0
3 N26 Back In Black Niagara 26 116 BBYC S. Elford   204 3:35 4:34:16 0:59:16 0:56:30 3.0



Sailwave Scoring Software 2.02 build 4
www.sailwave.com