event burgee venue burgee

ARK 2011

Bedford Basin Yacht Club

Results as of 20:16 on August 14, 2016

420 Class

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Class Division SailNo HelmName CrewName Club Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Total Nett
420   6412 Allison Surrette Minette Murphy RNSYS 3.00 3.00 1.00 1.00 1.00 2.00 (4.00) 15.00 11.00
420   0032 Morgan Morash Riley Morash Hubbards 2.00 1.00 2.00 3.00 (5.00) 1.00 2.00 16.00 11.00
420   5788 Max Flinn Andrew Burns   1.00 2.00 (3.00) 2.00 2.00 3.00 3.00 16.00 13.00
420   4311 Ellie Wollmann Amy Turner CLYC 4.00 5.00 5.00 5.00 4.00 (7.00) 5.00 35.00 28.00
420   5039 Sydney Beatty Claire Boileau LYC (19.00 OCS) 4.00 4.00 4.00 8.00 6.00 7.00 52.00 33.00
420   624 Richard Myrden Matthew Kidston Waeg 5.00 6.00 6.00 7.00 (13.00) 11.00 9.00 57.00 44.00
420   2675 Antonia Lewin-LaFance Amy Minnikin RNSYS 8.00 (14.00) 7.00 12.00 7.00 5.00 12.00 65.00 51.00
420   6582 Erin Maclennan Kyia MacLennan HYC 10.00 9.00 10.00 8.00 9.00 10.00 (14.00) 70.00 56.00
420   0094 Riley Timmins Lucas Parada HYC 9.00 8.00 9.00 9.00 10.00 (13.00) 13.00 71.00 58.00
420   3892 Ben Boylan Ryan Handing BBYC (15.00) 13.00 13.00 10.00 6.00 8.00 10.00 75.00 60.00
420   2491 Connas Leet Tristan Williams SMSC 7.00 7.00 11.00 11.00 12.00 (16.00) 15.00 79.00 63.00
420   924 Colin Clarke Paul Braha Waeg 12.00 11.00 14.00 15.00 (19.00 RAF) 9.00 6.00 86.00 67.00
420   602 Angua MacDonold Maximilian Henzles Waeg 13.00 10.00 8.00 13.00 (15.00) 15.00 8.00 82.00 67.00
420   1995 Julien Fougere Henry Machum RNSYS (20.00 DNC) 20.00 DNC 20.00 DNC 20.00 DNC 3.00 4.00 1.00 88.00 68.00
420   5422 Sean LeBlanc Eric Jewers DYC 11.00 15.00 (16.00) 6.00 14.00 12.00 11.00 85.00 69.00
420   427 Liam Marcil Lameron Drysdale Waeg 6.00 12.00 12.00 14.00 11.00 14.00 (19.00 DNF) 88.00 69.00
420   1 Daniel Landry Moses Morrism BBYC 14.00 16.00 15.00 16.00 16.00 (20.00 DNC) 16.00 113.00 93.00
420   1270 Daniel Dickson Lisa Dickson RNSYS (20.00 DNC) 20.00 DNC 20.00 DNC 20.00 DNC 20.00 DNC 20.00 DNC 20.00 DNC 140.00 120.00
420   0000 Patrick Sawler   DYC (20.00 DNC) 20.00 DNC 20.00 DNC 20.00 DNC 20.00 DNC 20.00 DNC 20.00 DNC 140.00 120.00

420 Green Class

Sailed: 9, Discards: 1, To count: 8, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Class Division SailNo HelmName CrewName Club Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Race 9 Total Nett
420 Green   5955 Gareth Connolly Chris Tully CYC 1.00 1.00 1.00 1.00 1.00 1.00 1.00 3.00 (7.00) 17.00 10.00
420 Green   1 Adelaide Von Kursell Sebastain Von Kursell RNSYS 3.00 2.00 2.00 5.00 2.00 (9.00) 2.00 2.00 6.00 33.00 24.00
420 Green   3591(RED) Able Walmsley Neil Jewers CYC 6.00 (7.00) 4.00 2.00 5.00 3.00 3.00 1.00 2.00 33.00 26.00
420 Green   3591(BLUE) Gordon Stevens Morgan Chandler CYC 2.00 3.00 (9.00) 3.00 3.00 6.00 6.00 7.00 3.00 42.00 33.00
420 Green   88 Stephanie Carpentiei Braeden Coyle BBYC 9.00 4.00 3.00 (10.00) 4.00 5.00 7.00 6.00 1.00 49.00 39.00
420 Green   B8 Kristen Williams Olivia Mason BBYC (10.00) 5.00 5.00 6.00 7.00 2.00 4.00 4.00 9.00 52.00 42.00
420 Green   6 Connor MacPherson Michael Wadden BBYC 4.00 6.00 8.00 4.00 6.00 4.00 8.00 (10.00) 8.00 58.00 48.00
420 Green   4700 Josef Vavra Mike Drillio RNSYS 7.00 (10.00) 7.00 7.00 9.00 8.00 5.00 5.00 5.00 63.00 53.00
420 Green   1270       5.00 (11.00 DNF) 6.00 8.00 10.00 10.00 11.00 DNF 9.00 10.00 80.00 69.00
420 Green   18 Leighton Yeo Eric Purcell BBYC 8.00 9.00 10.00 11.00 (12.00 DNC) 11.00 10.00 8.00 4.00 83.00 71.00
420 Green   1892 Elliot Couture Enrique Lorenzo BBYC 11.00 8.00 (12.00 DNC) 9.00 8.00 7.00 9.00 11.00 11.00 86.00 74.00

Laser Class

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Class Division SailNo HelmName CrewName Club Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Total Nett
Laser   188162 Thomies Brosky   RNSYS 1.00 1.00 1.00 1.00 1.00 1.00 (4.00) 10.00 6.00
Laser   182790 Karl Mitchell   LYC (4.00) 2.00 2.00 2.00 2.00 2.00 1.00 15.00 11.00
Laser   196042 Aaron Stonehouse   SMSC 3.00 3.00 4.00 (5.00) 3.00 3.00 2.00 23.00 18.00
Laser   170052 Gerry Giffin   CYC 2.00 (4.00) 3.00 3.00 4.00 4.00 3.00 23.00 19.00
Laser   198175 Jack Campbell   Waeg (6.00) 6.00 5.00 4.00 6.00 5.00 5.00 37.00 31.00
Laser   111 Ben Moore   BBYC 5.00 5.00 (6.00) 6.00 5.00 6.00 6.00 DNF 39.00 33.00

Laser Radial Class

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Entries: 23, Scoring system: Appendix A
Class Division SailNo HelmName CrewName Club Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Total Nett
Laser Radial   168329 Stuart Bliss   Waeg 1.00 6.00 1.00 1.00 1.00 3.00 (8.00) 21.00 13.00
Laser Radial   178548 Michael O'Connor   LYC (6.00) 2.00 5.00 6.00 6.00 1.00 2.00 28.00 22.00
Laser Radial   176184 Greg Simms   RNSYS 2.00 1.00 2.00 7.00 8.00 5.00 (12.00) 37.00 25.00
Laser Radial   198043 Michael Cunningham   BBYC 4.00 (10.00) 4.00 2.00 2.00 6.00 9.00 37.00 27.00
Laser Radial   198410 Griffin Mason   LYC 3.00 4.00 3.00 9.00 3.00 (11.00) 7.00 40.00 29.00
Laser Radial   195966 Sophia Josenhans   LYC (16.00) 3.00 8.00 4.00 9.00 10.00 1.00 51.00 35.00
Laser Radial   182730 Dee Osmond   RNSYS 7.00 5.00 7.00 (14.00) 4.00 9.00 4.00 50.00 36.00
Laser Radial   182784 Meghan Henneberry   BBYC 10.00 8.00 10.00 8.00 (17.00) 2.00 6.00 61.00 44.00
Laser Radial   188998 Gavin Hathaway   LYC (12.00) 9.00 6.00 11.00 7.00 8.00 3.00 56.00 44.00
Laser Radial   162079 Stephanie Kempton   RNSYS (24.00 DNC) 23.00 DNF 9.00 5.00 10.00 4.00 5.00 80.00 56.00
Laser Radial   181120 Cat Moreira   SMSC 11.00 11.00 14.00 3.00 5.00 14.00 (20.00) 78.00 58.00
Laser Radial   174305 Maggie Kennedy   BBYC 5.00 14.00 12.00 (16.00) 11.00 16.00 14.00 88.00 72.00
Laser Radial   196113 Philip Smith     8.00 7.00 (22.00) 13.00 12.00 18.00 17.00 97.00 75.00
Laser Radial   180573 Ian Swan   SMSC 13.00 12.00 15.00 12.00 15.00 12.00 (19.00) 98.00 79.00
Laser Radial   188978 Holly MacMillan   SMSC 14.00 13.00 16.00 (18.00) 14.00 13.00 11.00 99.00 81.00
Laser Radial   182719 Logan Mielnik   Waeg (20.00) 15.00 11.00 10.00 18.00 15.00 13.00 102.00 82.00
Laser Radial   5/181271 Matt Williamson   SMSC 18.00 18.00 (20.00) 17.00 16.00 7.00 10.00 106.00 86.00
Laser Radial   177358 Rachel Erskine   Waeg 19.00 (20.00) 13.00 15.00 19.00 17.00 18.00 121.00 101.00
Laser Radial   197997 Alex Lane   Waeg 9.00 17.00 19.00 20.00 20.00 20.00 (21.00) 126.00 105.00
Laser Radial   196030 Brendan Smith   CYC 15.00 19.00 18.00 21.00 13.00 21.00 (22.00) 129.00 107.00
Laser Radial   175561 Oliver Gray   LYC 21.00 21.00 17.00 19.00 (24.00 DNC) 19.00 15.00 136.00 112.00
Laser Radial   102363 Colin Puruell     17.00 16.00 21.00 (22.00) 21.00 22.00 16.00 135.00 113.00
Laser Radial     Alexander Burke   HSC (24.00 DNC) 24.00 DNC 24.00 DNC 24.00 DNC 24.00 DNC 24.00 DNC 24.00 DNC 168.00 144.00

Opti Class

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Entries: 32, Scoring system: Appendix A
Class Division SailNo HelmName CrewName Club Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Total Nett
Opti Red 1317 Jeremy Fraser   RNSYS 1.00 (7.00) 1.00 3.00 2.00 2.00 1.00 17.00 10.00
Opti Red 1517 Jake Megaffin   RNSYS 2.00 2.00 3.00 4.00 3.00 (5.00) 2.00 21.00 16.00
Opti Blue 1178 Spencer Dalzell   BBYC 6.00 3.00 4.00 (32.00 OCS) 5.00 4.00 3.00 57.00 25.00
Opti Blue 1542 Cameron Shaw   RNSYS 3.00 (9.00) 7.00 6.00 1.00 1.00 9.00 36.00 27.00
Opti Red 1427 Lauren Sullivan   RNSYS 5.00 5.00 6.00 7.00 (11.00) 8.00 6.00 48.00 37.00
Opti Blue 1382 Henry Lockyer   RNSYS 10.00 12.00 2.00 (15.00) 4.00 7.00 4.00 54.00 39.00
Opti Blue 1411 Julian Yuan Qu   RNSYS 4.00 1.00 8.00 2.00 19.00 9.00 (27.00) 70.00 43.00
Opti White 1491 Nick Yuill   RNSYS 9.00 4.00 (28.00) 12.00 9.00 11.00 5.00 78.00 50.00
Opti Blue 1496 Jake Taylor   RNYC (15.00) 6.00 10.00 13.00 12.00 6.00 8.00 70.00 55.00
Opti Blue 1095 Jesse Hanlon   RNYC (14.00) 10.00 9.00 9.00 7.00 12.00 10.00 71.00 57.00
Opti Red 624 Elias Hirsch   Waeg 12.00 16.00 13.00 (17.00) 8.00 3.00 7.00 76.00 59.00
Opti Blue 1344 Aidan Harris   RNSYS 7.00 11.00 19.00 1.00 (20.00) 15.00 12.00 85.00 65.00
Opti Blue 1351 Georgia Lewin-LaFance     11.00 13.00 (22.00) 11.00 10.00 14.00 14.00 95.00 73.00
Opti Red 1541 Keith Purcell   RNSYS (21.00) 17.00 14.00 10.00 6.00 20.00 13.00 101.00 80.00
Opti Red 1148 Noah Taylor   RNYC 13.00 8.00 (27.00) 8.00 14.00 16.00 24.00 110.00 83.00
Opti White 1000 Ryan Anderson   RNSYS (32.00 DNF) 15.00 5.00 5.00 23.00 22.00 17.00 119.00 87.00
Opti Red 11853 Brandon Murohy   Waeg 20.00 27.00 (30.00) 24.00 15.00 10.00 11.00 137.00 107.00
Opti Blue 1180 Patrick Burke   HSC 16.00 21.00 (29.00) 14.00 13.00 23.00 22.00 138.00 109.00
Opti Blue 1181 John Mosher   CYC 27.00 18.00 12.00 (28.00) 17.00 19.00 18.00 139.00 111.00
Opti Red 1310 Samantha Morris   CYC 17.00 25.00 11.00 22.00 27.00 (28.00) 15.00 145.00 117.00
Opti Blue 1263 Evan Burns   LYC (24.00) 20.00 17.00 21.00 21.00 17.00 21.00 141.00 117.00
Opti Red 1545 Alannah Peters   RNSYS 8.00 (32.00 OCS) 24.00 16.00 26.00 24.00 20.00 150.00 118.00
Opti Blue 18624 Henry Bowen   CYC 26.00 22.00 18.00 18.00 (30.00) 18.00 16.00 148.00 118.00
Opti Blue 1292 Malcolm Mann   LYC 18.00 24.00 16.00 (26.00) 16.00 25.00 23.00 148.00 122.00
Opti Blue 1425 Thomas Dauphiniee   LYC 22.00 14.00 (26.00) 19.00 22.00 21.00 25.00 149.00 123.00
Opti Blue 12313 George Cangiano   CYC 19.00 23.00 23.00 20.00 24.00 (27.00) 19.00 155.00 128.00
Opti Blue 13777 Will Mackay   LYC 23.00 19.00 20.00 25.00 (28.00) 26.00 28.00 169.00 141.00
Opti Red 1176 Marine Kempton   RNSYS (33.00 DNC) 33.00 DNC 33.00 DNC 33.00 DNC 18.00 13.00 26.00 189.00 156.00
Opti Red 16535 KC Case   LYC 29.00 26.00 15.00 27.00 (31.00) 31.00 OCF 30.00 189.00 158.00
Opti Blue 1106 Grace Flemming   HSC 25.00 28.00 25.00 23.00 (29.00) 29.00 29.00 188.00 159.00
Opti Blue 0107 Kendall Mason   LYC 28.00 29.00 21.00 29.00 25.00 30.00 OCF (31.00) 193.00 162.00
Opti Red   Jack Anderson   Waeg (33.00 DNC) 33.00 DNC 33.00 DNC 33.00 DNC 33.00 DNC 33.00 DNC 33.00 DNC 231.00 198.00

Opti Green Class

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Class Division SailNo HelmName CrewName Club Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Total Nett
Opti Green   1493 David Sapp   Waeg 1.00 2.00 1.00 1.00 1.00 (6.00) 1.00 1.00 14.00 8.00
Opti Green   24560 Sam Watson   Waeg 2.00 8.00 (10.00) 5.00 2.00 2.00 3.00 4.00 36.00 26.00
Opti Green   4 Tineke Weld     5.00 1.00 2.00 7.00 5.00 (11.00) 7.00 6.00 44.00 33.00
Opti Green   9 Jonathan Rhodenezer   RNSYS 3.00 6.00 7.00 (12.00) 4.00 9.00 2.00 2.00 45.00 33.00
Opti Green   1306 Olivia Ross     8.00 3.00 6.00 3.00 3.00 8.00 5.00 (9.00) 45.00 36.00
Opti Green   625 Jack Anderson   Waeg 6.00 5.00 8.50 4.00 13.00 (15.00) 6.00 8.00 65.50 50.50
Opti Green   1       10.00 13.00 4.00 8.00 (14.00) 4.00 9.00 7.00 69.00 55.00
Opti Green   8 Blue     CYC (15.00) 14.00 15.00 14.00 10.00 1.00 4.00 3.00 76.00 61.00
Opti Green   1527 Julie Mosher   CYC (17.00) 15.00 12.00 6.00 11.00 3.00 12.00 5.00 81.00 64.00
Opti Green   24582 Max Fraser   Waeg 7.00 9.00 3.00 13.00 (19.00 RAF) 5.00 13.00 16.00 85.00 66.00
Opti Green   27554 Robert Sapp   Waeg (19.00 DNF) 4.00 5.00 16.00 7.00 14.00 10.00 10.00 85.00 66.00
Opti Green   13 Mitchell Broussard   BBYC 11.00 7.00 (14.00) 9.00 8.00 12.00 8.00 11.00 80.00 66.00
Opti Green   1352 Maia Lugar   RNSYS 4.00 10.00 (16.00) 15.00 6.00 7.00 14.00 13.00 85.00 69.00
Opti Green   8 Black Ryan Chamberlain   BBYC 14.00 (17.00) 17.00 2.00 9.00 13.00 11.00 15.00 98.00 81.00
Opti Green   9868 Grace Congiano   CYC (16.00) 12.00 13.00 10.00 15.00 10.00 16.00 12.00 104.00 88.00
Opti Green   1177 Mark Seward   BBYC 12.00 11.00 8.50 11.00 (19.00 DNF) 16.00 17.00 14.00 108.50 89.50
Opti Green   27006 Scott Myrden   Waeg 13.00 16.00 19.00 DNF (20.00 DNC) 12.00 17.00 15.00 17.00 129.00 109.00
Opti Green   5 Erin Healy   RNSYS 9.00 19.00 DNF 11.00 17.00 (20.00 DNC) 20.00 DNC 20.00 DNC 20.00 DNC 136.00 116.00
Opti Green   1178 Rachel Murphy     (20.00 DNC) 20.00 DNC 20.00 DNC 20.00 DNC 20.00 DNC 20.00 DNC 20.00 DNC 20.00 DNC 160.00 140.00

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish Varies
OCFOn Course Finish according to SI 13.4 Varies
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 Varies
RAFRetired after finishing 19

www.bbyc.ca
raceofficer@bbyc.ca

www.bbyc.ca
joan.sargeant@dal.ca

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com