Labour Day Regatta

Labour Day Regatta 2010

A Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Ratings: PHRFTOT, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Fleet Boat Sail # Skipper Club Rating Race 1 12:01:00 Race 2 13:25:00 Race 3 14:50:00 Total Net
A Wikked CAN 66 Mark Holden RNSYS 51 1 1 1 3 3
A Defiant 142 John Carter DYC 132 2 3 4 9 9
A Dark Water 4164 Donald K. Walker RNSYS 133 3 2 5 10 10
A Equinox 61269 Rod Stright DYC 114 5 6 3 14 14
A Samaya 50900 Machum RNSYS 63 8 5 2 15 15
A STARFIRE X 42416 Boswell BBYC 75 7 4 6 17 17
A Intrepid 54950 Colin Campbell RNSYS 132 4 8 8 20 20
A DUCK! 60 Maloney BBYC 75 6 7 7 20 20

B Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Ratings: PHRFTOT, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Fleet Boat Sail # Skipper Club Rating Race 1 12:01:00 Race 2 13:25:00 Race 3 14:50:00 Total Net
B USA 833 USA 833 Terry Booth BBYC 156 1 1 1 3 3
B Yertle CAN 3849 Ian Dawson BBYC 162 3 3 2 8 8
B APRES SKI 19 Thompson BBYC 178 3 6 ASP 3 12 12
B J BARLEYCORN 578 Wynham BBYC 161 4 4 4 12 12
B Dominatrix 43 dobbs BBYC 184 5 5 6 16 16
B Mayhem 221 Gerstenberger DYC 176 7 6 5 18 18
B Miss BeHaven 17 Corkum RNSYS 184 8 7 7 22 22
B JUST A DREAM 47 KENNEDY BBYC 240 9 8 8 25 25
B Tarbender 31 Marc Langlois BBYC 171 6 10 DNF 10 DNF 26 26

C Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Ratings: PHRFTOT, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Fleet Boat Sail # Skipper Club Rating Race 1 12:01:00 Race 2 13:25:00 Race 3 14:50:00 Total Net
C Firefly 46 Paul Langlois BBYC 204 1 1 1 3 3
C SYNERGY 82 O'Boyle BBYC 204 4 2 2 8 8
C STARGAZER 22 Stanky BBYC 204 2 3 3 8 8
C Banshee 34372 Richard O'Brien BBYC 204 5 4 4 13 13
C Gambit 151 Rodgerson BBYC 204 3 6 DNF 6 DNS 15 15

Race 1 - A Fleet - Sept 6, 2010 at 12:01:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Fleet Boat Sail # Skipper Club Rating Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
A Wikked CAN 66 Mark Holden RNSYS 51 11:51:00 12:51:51 1:00:51 1:13:25   1
A Defiant 142 John Carter DYC 132 11:51:00 13:04:10 1:13:10 1:17:24   2
A Dark Water 4164 Donald K. Walker RNSYS 133 11:51:00 13:05:36 1:14:36 1:18:48   3
A Intrepid 54950 Colin Campbell RNSYS 132 11:51:00 13:06:11 1:15:11 1:19:32   4
A Equinox 61269 Rod Stright DYC 114 11:51:00 13:05:13 1:14:13 1:20:43   5
A DUCK! 60 Maloney BBYC 75 11:51:00 13:01:21 1:10:21 1:21:29   6
A STARFIRE X 42416 Boswell BBYC 75 11:51:00 13:02:00 1:11:00 1:22:15   7
A Samaya 50900 Machum RNSYS 63 11:51:00 13:03:28 1:12:28 1:25:39   8

Race 2 - A Fleet - Sept 6, 2010 at 13:25:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Fleet Boat Sail # Skipper Club Rating Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
A Wikked CAN 66 Mark Holden RNSYS 51 13:17:00 14:19:12 1:02:12 1:15:03   1
A Dark Water 4164 Donald K. Walker RNSYS 133 13:17:00 14:28:50 1:11:50 1:15:52   2
A Defiant 142 John Carter DYC 132 13:17:00 14:28:59 1:11:59 1:16:09   3
A STARFIRE X 42416 Boswell BBYC 75 13:17:00 14:23:24 1:06:24 1:16:55   4
A Samaya 50900 Machum RNSYS 63 13:17:00 14:22:29 1:05:29 1:17:24   5
A Equinox 61269 Rod Stright DYC 114 13:17:00 14:27:90 1:11:30 1:17:46   6
A DUCK! 60 Maloney BBYC 75 13:17:00 14:25:33 1:08:33 1:19:24   7
A Intrepid 54950 Colin Campbell RNSYS 132 13:17:00 14:32:30 1:15:30 1:19:52   8

Race 3 - A Fleet - Sept 6, 2010 at 14:50:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Fleet Boat Sail # Skipper Club Rating Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
A Wikked CAN 66 Mark Holden RNSYS 51 14:45:00 15:44:24 0:59:24 1:11:40   1
A Samaya 50900 Machum RNSYS 63 14:45:00 15:48:06 1:03:06 1:14:35   2
A Equinox 61269 Rod Stright DYC 114 14:45:00 15:55:23 1:10:23 1:16:33   3
A Defiant 142 John Carter DYC 132 14:45:00 15:57:40 1:12:40 1:16:52   4
A Dark Water 4164 Donald K. Walker RNSYS 133 14:45:00 15:57:52 1:12:52 1:16:58   5
A STARFIRE X 42416 Boswell BBYC 75 14:45:00 15:52:05 1:07:05 1:17:42   6
A DUCK! 60 Maloney BBYC 75 14:45:00 15:52:13 1:07:13 1:17:52   7
A Intrepid 54950 Colin Campbell RNSYS 132 14:45:00 16:01:30 1:16:30 1:20:55   8

Race 1 - B Fleet - Sept 6, 2010 at 12:01:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time
Fleet Boat Sail # Skipper Club Rating Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
B USA 833 USA 833 Terry Booth BBYC 156 11:56:00 12:42:07 0:46:07 0:47:04   1
B Yertle CAN 3849 Ian Dawson BBYC 162 11:56:00 12:42:46 0:46:46 0:47:19   3
B APRES SKI 19 Thompson BBYC 178 11:56:00 12:43:52 0:47:52 0:47:19   3
B J BARLEYCORN 578 Wynham BBYC 161 11:56:00 12:45:06 0:49:06 0:49:45   4
B Dominatrix 43 dobbs BBYC 184 11:56:00 12:46:53 0:50:53 0:49:53   5
B Tarbender 31 Marc Langlois BBYC 171 11:56:00 12:46:41 0:50:41 0:50:37   6
B Mayhem 221 Gerstenberger DYC 176 11:56:00 12:47:25 0:51:25 0:50:59   7
B Miss BeHaven 17 Corkum RNSYS 184 11:56:00 12:50:53 0:54:53 0:53:48   8
B JUST A DREAM 47 KENNEDY BBYC 240 11:56:00 13:17:24 1:21:24 1:13:57   9

Race 2 - B Fleet - Sept 6, 2010 at 13:25:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time
Fleet Boat Sail # Skipper Club Rating Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
B USA 833 USA 833 Terry Booth BBYC 156 13:30:00 14:16:26 0:46:26 0:47:23   1
B Yertle CAN 3849 Ian Dawson BBYC 162 13:30:00 14:20:12 0:50:12 0:50:47   3
B J BARLEYCORN 578 Wynham BBYC 161 13:30:00 14:20:49 0:50:49 0:51:29   4
B Dominatrix 43 dobbs BBYC 184 13:30:00 14:23:16 0:53:16 0:52:13   5
B APRES SKI 19 Thompson BBYC 178 13:30:00 14:20:57 ASP 0:50:22   6
B Mayhem 221 Gerstenberger DYC 176 13:30:00 14:24:47 0:54:47 0:54:19   6
B Miss BeHaven 17 Corkum RNSYS 184 13:30:00 14:26:29 0:56:29 0:55:22   7
B JUST A DREAM 47 KENNEDY BBYC 240 13:30:00 14:46:09 1:16:09 1:09:11   8
B Tarbender 31 Marc Langlois BBYC 171     DNF     10

Race 3 - B Fleet - Sept 6, 2010 at 14:50:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time
Fleet Boat Sail # Skipper Club Rating Start Finish Elapsed Corrected Ave speed Points
B USA 833 USA 833 Terry Booth BBYC 156 14:55:00 15:39:11 0:44:11 0:45:05   1
B Yertle CAN 3849 Ian Dawson BBYC 162 14:55:00 15:41:35 0:46:35 0:47:08   2
B APRES SKI 19 Thompson BBYC 178 14:55:00 15:43:28 0:48:28 0:47:55   3
B J BARLEYCORN 578 Wynham BBYC 161 14:55:00 15:43:37 0:48:37 0:49:15   4
B Mayhem 221 Gerstenberger DYC 176 14:55:00 15:46:35 0:51:35 0:51:09   5
B Dominatrix 43 dobbs BBYC 184 14:55:00 15:48:26 0:53:26 0:52:23   6
B Miss BeHaven 17 Corkum RNSYS 184 14:55:00 15:51:26 0:56:26 0:55:19   7
B JUST A DREAM 47 KENNEDY BBYC 240 14:55:00 16:14:14 1:19:14 1:11:59   8
B Tarbender 31 Marc Langlois BBYC 171     DNF     10

Race 1 - C Fleet - Sept 6, 2010 at 12:01:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time
Fleet Boat Sail # Skipper Club Rating Place Points
C Firefly 46 Paul Langlois BBYC 204 1 1
C STARGAZER 22 Stanky BBYC 204 2 2
C Gambit 151 Rodgerson BBYC 204 3 3
C SYNERGY 82 O'Boyle BBYC 204 4 4
C Banshee 34372 Richard O'Brien BBYC 204 5 5

Race 2 - C Fleet - Sept 6, 2010 at 13:25:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time
Fleet Boat Sail # Skipper Club Rating Place Points
C Firefly 46 Paul Langlois BBYC 204 1 1
C SYNERGY 82 O'Boyle BBYC 204 2 2
C STARGAZER 22 Stanky BBYC 204 3 3
C Banshee 34372 Richard O'Brien BBYC 204 4 4
C Gambit 151 Rodgerson BBYC 204 DNF 6

Race 3 - C Fleet - Sept 6, 2010 at 14:50:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time
Fleet Boat Sail # Skipper Club Rating Place Points
C Firefly 46 Paul Langlois BBYC 204 1 1
C SYNERGY 82 O'Boyle BBYC 204 2 2
C STARGAZER 22 Stanky BBYC 204 3 3
C Banshee 34372 Richard O'Brien BBYC 204 4 4
C Gambit 151 Rodgerson BBYC 204 DNS 6



Sailwave Scoring Software 2.02 build 4
www.sailwave.com