Basin Race Wednesday DYC & BBYC

Dartmouth Yacht Club

BBYC & DYC 2010

R1 - A Fleet - July 28 at 6:35

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 6:50, Course: 15, 14, 10, 15, 14, 10, F, Wind dir: SW, Ave wind: 10
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected Points
1 A Rattle and Hum J30 124 Penney 135 8:10:35 1:20:35 1:24:51 1.0
2 A Rush 11m ODR 54963 Snell 75 8:03:46 1:13:46 1:25:27 2.0
3 A Defiant C&C 33-2 33 Gosine 132 8:12:25 1:22:25 1:27:11 3.0
4 A Climax 1D 35 35026 Reece 33 8:01:20 1:11:20 1:28:51 4.0
5 A Gonzo C&C 30 51568 Crutcher 150 8:16:25 1:26:25 1:28:59 5.0
6 A Vagrant Morgan 36 32567 Gordon 114 8:12:52 1:22:52 1:30:08 6.0
7 A Star Fire Tartan Thomas 35 42416 Boswell 75 8:08:00 1:18:00 1:30:21 7.0
8 A Guys Gone Wild Hobie 33 40 Crain 93 8:12:08 1:22:08 1:32:22 8.0
9 A Five of Harts Kirby 30 40 Hart 132 8:18:13 1:28:13 1:33:19 9.0

R1 - B Fleet - July 28 at 6:35

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 6:45, Course: 15, 10, 15, 10, F, Wind dir: SW, Ave wind: 10
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected Points
1 B Tar Bender Kirby 25 31 Langlois 171 8:00:01 1:15:01 1:14:55 1.0
2 B Abracadabra J24 3919 Sasco 162 8:00:03 1:15:03 1:15:55 2.0
3 B Cool Change Kirby 25 117 Daley 171 8:01:32 1:16:32 1:16:25 3.0
4 B Cheap Thrill J22 1025 Bradley 177 8:04:17 1:19:17 1:18:30 4.0
5 B J Rouette J24 2539 Nooyen 162 8:04:09 1:19:09 1:20:04 5.0
6 B Adrenaline Rush J24 4331 Retard 162 8:04:34 1:19:34 1:20:30 6.0
7 B Jailbreak C&C 27-3 25945 Whitefield 177 8:08:16 1:23:16 1:22:26 7.0
8 B Dry Red C&C 25-1 167 Deveau 207 8:12:12 1:27:12 1:22:48 8.0
9 B Second Lady C&C 32 34511 Mallett 165 8:07:22 1:22:22 1:22:58 9.0
10 B Express Extra C&C 29-1 9 Hopkins 171 8:10:32 1:25:32 1:25:25 10.0
11 B Day Dreamer Beneteau 28.5 285 Farrell 198 8:14:26 1:29:26 1:25:58 11.0
12 B Mayhem C&C 29-2 221 Gerstenberger 177 8:11:53 1:26:53 1:26:01 12.0
13 B Luna Niagara 26 41 Chisholm 186 8:14:45 1:29:45 1:27:44 13.0
14 B Shine Time Mirage 27 64208 Verstege 231 8:31:19 1:46:19 1:37:44 14.0
15 B Just a Dream Seidelmann 47 Kennedy 240 8:33:18 1:48:18 1:38:23 15.0
16 B Fox Islander Shark 24 721 Moir 228 8:32:03 1:47:03 1:38:48 16.0
17 B Rebound Tanzer 29 002 Clarke 177 8:28:03 1:43:03 1:42:01 17.0
18 B Sassy Molasses     Helm 208 8:38:33 1:53:33 1:47:40 18.0

R1 - C Fleet - July 28 at 6:35

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 6:35, Course: 15, 12, 10, 15, 12, 10, F, Wind dir: SW, Ave wind: 10
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected Points
1 C Equinox Frers 33 61289 Stright 132 8:09:09 1:34:09 1:39:36 1.0
2 C Dominatrix Tanzer 43 Dobbs 183 8:18:19 1:43:19 1:41:25 2.0
3 C Ride Id Out C&C 33-2 33938 Rideout 150 8:16:37 1:41:37 1:44:38 3.0
4 C Janise Jeanneau 27 7 Ripley 246 8:32:12 1:57:12 1:45:39 4.0
5 C Effortless Catalina 30 632 Peters 222 8:29:34 1:54:34 1:46:35 5.0
6 C I Feel Good Hunter 30 2396 Brown 228 8:30:48 1:55:48 1:46:53 6.0
7 C Rum Runner C&C 37-1 41891 Cox 126 8:17:23 1:42:23 1:49:18 7.0
8 C Cappela Tanzer 22 1587 Bonia 252 8:38:25 2:03:25 1:50:24 8.0
9 C Orange Peel PY 26 4989 Schnare 243 8:38:16 2:03:16 1:51:33 9.0
10 C Landis Tyler 572 Bourdage 246 8:43:41 2:08:41 1:56:00 10.0
11 C Mary Florence Tanzer 26 9 Weeks 225 8:40:43 2:05:43 1:56:30 11.0
12 C Waterfront Property C&C 29-2 393 MacKeen 195 8:35:45 2:00:45 1:56:33 12.0

www.dyc.ns.ca
GregoryBlunden@Gmail.com

www.dyc.ns.ca
GregoryBlunden@Gmail.com

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com